Půjčky se zástavou nemovitosti

Čím větší sumu si chcete půjčit, tím větší bude chtít poskytovatel záruku, že budete schopni svůj závazek splatit. Prokazování schopnosti splácet bývá velice složité a hlavě nepříjemně zdlouhavé. Můžete si to ale ušetřit, pokud máte k dispozici nemovitost, kterou můžete ručit.

Typy půjček se zástavou nemovitosti

Nejznámějším a také nejvyužívanějším typem půjček se zástavou nemovitosti je hypotéka. Peníze z hypotéky můžete použít pouze na bydlení, přičemž ručíte přímo nemovitostí, kterou jste si za půjčené peníze postavili. Hypotéky jsou oblíbené pro svůj relativně příznivou úrokovou sazbu.

Nejlevnější variantou hypotéky je bankovní hypotéka. Při žádosti o hypotéku v bance se ale musíte připravit na důkladné zkoumání vaší bonity, po které beztak může přijít tvrdé odmítnutí. Jistější co do schválení je nebankovní hypotéka. Cenou je tu ovšem podstatně vyšší úrok, než u hypotéky bankovní.

Občas člověk potřebuje půjčit velkou sumu na něco jiného, než na bydlení. V takovém případě dobře poslouží tzv. americká hypotéka. I zde dochází k zastavení nemovitosti, ovšem s tím rozdílem, že vám nikdy nepůjčí částku rovnou plné ceně nemovitosti. Oproti běžné bankovní hypotéce je úroková sazba o něco vyšší, ale i tak je americká hypotéka mnohem výhodnější volbou, než spotřebitelský úvěr na stejnou částku.

Kromě hypoték existují i ostatní půjčky se zástavou nemovitosti. U nich dochází k půjčkám velkých částek, a jsou doménou nebankovních společností. Některé z nich jsou ochotné půjčit i osobám se záznamem v registru dlužníků, popřípadě klientovi s nízkou bonitou. Tyto půjčky využívají hlavně lidé, kteří se ocitli v těžké životní situaci a půjčka se zástavou nemovitosti je pro ně jediným způsobem, jak se vyhnout například exekuci. Není to zrovna ideální řešení situace, ale některé finanční potíže je nutné řešit rychle.

Na trhu můžete narazit na spoustu společností poskytující půjčky, při kterých je nutná zástava nemovitosti. Liší se mezi sebou procentem z ceny zastavené nemovitosti, úrokem, ale i podmínkami. Některé společnosti jsou dokonce ochotné půjčit osobám, které neručí svojí nemovitostí, ale nemovitostí třetí osoby. S tou se samozřejmě musí dlužník nejprve dohodnout.

Výhody půjčky se zástavou nemovitosti

a) Půjčení velké částky

Když si chcete půjčit menší částku v řádech maximálně několika desítek tisíc korun, většinou na problém nenarazíte. Jakmile ale potřebujete půjčit větší sumu, nemůže si být poskytovatel jistý, že zvládnete svůj závazek splatit. Díky zastavení nemovitosti vám půjčí mnohem raději, protože půjčka je dostatečně zajištěna.

b) Snadná dostupnost

Půjčky se zástavou nemovitosti nabízí většina velkých bankovních společností a mnoho nebankovních. Když se pro tento produkt rozhodnete, nemusíte složitě hledat, navíc si můžete vybrat mezi celou řadou produktů. Většinou není třeba složitě dokazovat bonitu, nebankovním společnostem stačí jako záruka samotné vlastnictví nemovitosti.

c) Snadné vyřízení

Vyřízení půjčky se zástavou nemovitosti bývá rychlé, což se hodí v případě, že na půjčku spěcháte. Většinou se nesetkáte s žádnými zbytečnými prostoji ani přemírou byrokracie.

d) Variabilita

Na trhu je celá řada půjček se zástavou nemovitosti, proto si můžete vybrat tu, která vám padne přesně na míru.

e) Podání žádosti online

Pokud nemáte času nazbyt a nechce se vám čekat na pobočkách, můžete využít nabídku celé řady nebankovních společností podat žádost online. Formuláře jsou jednoduché a jejich vyplnění vám zabere nepatrné množství času.

Nevýhody půjčky se zástavou nemovitosti

Při vybírání poskytovatele půjčky se zástavou nemovitosti si musíte dávat dobrý pozor. Společnosti mají různě nastavené podmínky, a vy byste si mohli omylem vybrat extrémně nevýhodný produkt. Před samotným podáním žádosti si také musíte dostatečně promyslet, zda půjčku zvládnete splácet. Měsíční splátky bývají z důvodu půjčky velké částky peněz vysoké, proto hrozí zvýšené nebezpečí finančních potíží. Nechte proto vždy zvítězit zdravý rozum!

Poskytovatelé půjček se zástavou nemovitosti

Poskytovatelé tohoto typu půjček je na finančním trhu celá spousta. Dáme vám příklad dvou spolehlivých nebankovních společností, které mají tento produkt ve své nabídce.

a) Vitacredit

České společnost Viracredit působí po celé České republice. Kromě různých typů spotřebitelských úvěrů nabízí i půjčku se zástavou nemovitosti, přičemž si můžete vybrat typ produktu, který vyhovuje právě vám. Buď můžete tímto způsobem řešit obtížnou finanční situaci (nejčastěji exekuci), nebo si nechat konsolidovat současnou půjčku a snížit tím měsiční splátky. Podle ceny zastavené nemovitosti je možné sjednat si půjčku ve výši padesát tisíc až dva miliony korun. Půjčku lze splácet až sto dvacet měsíců a je bez registru.

b) Brio Czech

Brio Czech je relativně mladá česká nebankovní společnost. Vyhledejte ji v případě, že chcete půjčit extrémně vysokou částku. Společnost vám totiž půjčí až do výše dvě stě milionů korun! Samozřejmě i zde je určující cena zastavované nemovitosti, maximálně vám totiž půjčí 70% z ceny. Půjčku se zástavou nemovitosti od Brio Czech si můžete nastavit přímo na míru. Můžete ji použít pro konsolidaci půjček, refinancování hypotéky, pomoc při dražbě i exekuci, a tak dále. Navíc si můžete zvolit, jakým způsobem budou probíhat splátky.