Na českém trhu jsou jich stále tisíce, jen zlomek z nich je skutečně férových. Změny přináší novela o spotřebitelském úvěru, jenže jsou to změny pomalé. Jak poznáte, že vám půjčku nabízí férová firma? Naštěstí vám stačí jen internet!
Musí mít licenci!
Novela zákona o spotřebitelském úvěru (více o ní v tomto článku) ukládá všem poskytovatelům rychlých půjček 3 povinnosti:
- fyzická osoba (majitel firmy, poskytovatel) musí mít minimálně středoškolské vzdělání,
- firma musí prokázat kapitál ve výši 20 000 000 Kč,
- poskytovatel si musí požádat o licenci u ČNB a získat ji.
Jestli je firma držitelem licence, zjistíte na oficiálních webových stránkách ČNB. Jsou zde k dispozici Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu. Firmu vyhledáte podle jména, IČ, registračního čísla i adresy.
Dobrovolné členství
V ČR je od března 2014 aktivní Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ). Je to dobrovolné sdružení poskytovatelů nebankovních půjček, kteří se společně snaží o zlepšení podmínek pro klienty. Mezi jejich základní principy patří férový přístup ke klientům, zavazují se například k tomu, že mu vždy poskytnou veškeré informace k půjčce. Nově mezi sebou členové sdílí i registr klientů. Cílem tohoto opatření je zamezit, aby se člověk dostal do finanční tísně kvůli tomu, že si neuváženě sjedná několik nebankovních půjček. V jejich podání se z půjčky online stává produkt, který pomůže v tíživé finanční situaci.
Půjčí i zdarma
Mnoho lidí bojuje se strachem. Mají obavy, že nestihnout půjčku v krátkém termínu vrátit, a proto si raději půjčku nevezmou a strádají. Nedělejte to. Například Via SMS s.r.o. (zakládající člen APNÚ) nabízí úvěr zcela zdarma. Je to půjčka do výplaty ve výši až 8000 Kč na 30 dní, sjednáte ji online za pár minut.