Tipy při sjednávání půjčky

Rozhodli jste se, že si vezmete půjčku? Ať už si je berete od bankovního či nebankovního poskytovatele, je několik věcí, na které byste si měli dát pozor. Nedopusťte, aby vás půjčka dostala do velkých finančních problémů, ze kterých se budete těžko dostávat.

Vybírejte pečlivě poskytovatele

Výběr poskytovatele je velmi důležitý. Věnujte tomuto kroku dostatek času, zvlášť pokud jste se z různých důvodů rozhodli pro nebankovní společnosti. Nebankovní půjčky nejsou horší. Pro mnohé lidi jsou jedinou šancí, jak si půjčit peníze. Poskytují i mnoho dalších výhod, např. rychlost, pohodlnost, minimální administrativa atd. Musíte však spolupracovat se seriózním poskytovatelem.

Nebankovních subjektů je však hodně a někteří se budou snažit vnutit vám podvodné půjčky, které na první pohled budou vypadat, že jsou v pořádku. Podvody nebankovních subjektů jsou různé. Některé od vás vyberou vstupní poplatek a poté se už neozvou, jiné s vámi uzavřou nevýhodnou smlouvu se skrytými poplatky.

Pozor na vstupní poplatky

Vstupní poplatky u nebankovních půjček jsou ošemetnou záležitostí. Může se vám totiž stát, že zaplatíte vstupní poplatek a nebankovní společnost se s vámi už nespojí. Jak k tomu předejít? Volte raději společnosti, které po vás vstupní poplatky nechtějí. Serióznější nebankovní subjekty totiž uzavírají smlouvy bez vstupních a dalších poplatků. To neznamená, že všichni poskytovatelé se vstupními poplatky jsou neseriózní, ale jistota je jistota.

Čtěte pozorně smlouvu

Velmi dobře si přečtěte smlouvu, než ji podepíšete. Nenechte se do ničeho tlačit a nechte si na její prostudování dostatek času. Kromě smlouvy si přečtěte i obchodní podmínky, které jsou součástí smlouvy. Jsou v nich vyjmenované všechny situace, které mohou nastat.

Smlouva by měla obsahovat jasné a úplné informace. Důležité je, abyste také textu správně porozuměli. Čtěte i dodatky a údaje psané malým písmem. Zde často bývá nástraha v podobě skrytých poplatků či dalších poplatků, které učiní vaší půjčku velmi nevýhodnou.

Zvlášť pečlivě si nastudujte rozhodčí doložku, sankce za nesplácení, poplatky za splacení a RPSN. Ve smlouvě také nesmí nic chybět, jinak je neplatná.

Nedejte na inzeráty

Chcete-li půjčku, je nejlepším řešením vybrat si známou nebankovní společnost mající mnohé reference. Velmi pochybné jsou různé inzeráty, ať už jsou v novinách, na zastávkách hromadné dopravy či vám chodí do schránky. Mají většinou vysoké sazby a celkově mohou být velmi nesolidní.

Zvažte své finanční možnosti

Berete-li si nebankovní půjčku, bude vám pravděpodobně poskytnutá. Určitě je tu šance na vyhovění mnohem větší než u banky. Nebankovní společnosti totiž nenahlížejí do registru dlužníků a často nezkoumají ani jinak vaší bonitu. Proto rozhodnutí o tom, zda budete schopni půjčku splácet, je na vás. Pečlivě zvažte možné situace, které mohou nastat a které mohou ztížit či znemožnit splácení vaší půjčky.