Na co si dát pozor při koupi bytu

Rozhodli jste se koupit si vlastní byt? Je to důležitý krok, který vás bude stát nemálo peněz. Proto si dejte pozor na to, aby vše proběhlo v pořádku, a vy jste mohli být se svou koupí spokojeni. Víte, na co si dát pozor při koupi bytu?

V jakém vlastnictví je byt?

Nejdříve se zamyslete nad tím, jaký byt si chcete koupit. Můžete si vybrat buď družstevní byt či byt v osobním vlastnictví. Družstevní byt má nižší cenu, ovšem je třeba si uvědomit, že jsou tu vyšší poplatky, hrozí zde riziko vytunelování a nikdy se nestanete vlastníky bytu. Také si nemůže vzít na koupi družstevního bytu hypotéku. Byt v osobním vlastnictví je sice dražší, ale je váš a do určité míry si s ním můžete provádět, co chcete.

Nezapomínejte na katastr nemovitosti

Při koupi bytu se podívejte do katastru nemovitostí. Zabere vám to jen malou chvilku a dozvíte se z něj to nejdůležitější, a to kdo je skutečným majitel bytu. Tím můžete předejít případným problémům spojených s tím, že dáte peníze někomu, kdo byt vůbec nevlastní.

Z katastru nemovitostí se také dozvíte, zda nebyl byt zastaven či zda nejsou na něm věcná břemena. Takový byt byste určitě nechtěli.

Na co se při výběru bytu zaměřit?

Byt je nutné si pořádně prohlédnout a při této prohlídce se zaměřit i na detaily. Co by vám nemělo uniknout? Měli byste vědět, v jakém celkovém stavu byt je, jak je starý, zda se proběhly rekonstrukce, jak vypadají stoupačky, jádro bytu, podlahy, sklep atd. Důležitá je také poloha a orientace, dostupnost městské hromadné dopravy, obchody atd. Předem si rozmyslete, co přesně od svého bytu očekáváte a za jakou cenu. Budete si pak byt snadněji vybírat.

Pomůže vám realitní kancelář?

To, zda si koupíte byt s pomocí realitní kanceláře či sami, je jen na vás. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Pokud si sháníte byt bez realitní kanceláře, musíte se o všechno starat a nemáte-li žádné zkušenosti, můžete být nejistí a nedáte-li si pozor, můžete se snadno stát obětí podvodu.

S realitní kanceláří si ušetříte mnohé starosti. Je třeba však počítat s tím, že si realitní kanceláře berou provize, které jsou různě velké. Pokud jste se rozhodli využít realitní kancelář, najděte si nějakou seriózní, která je na trhu dobře známá.

Podvody

Vybírejte byt velmi pečlivě a dejte si maximální pozor na různé podvodníky. Opatrnost je namístě. Jistě nechcete přijít o celoživotní úspory či platit hypotéku na nemovitost, kterou nevlastníte. Pokud vám bude cokoliv podezřelého, od koupě bytu raději odstupte, nebo se poraďte s právníkem.