Australská hypotéka od Hypoteční banky

V případě sjednávání hypotečního úvěru byste si nejprve měli dobře rozmyslet, jakou variantu dostupnou na českém trhu chcete zvolit. Samozřejmě jich je větší množství. V poslední době se populárnější stává australská hypotéka, o které jste již jistě někdy slyšeli, ale možná úplně detailně nevíte, co obnáší, a to se nyní pokusíme ozřejmit.

Obecně k australské hypotéce

Australská hypotéka se taktéž označuje jako hypotéka naruby. Jedná se o hypotéku, která je určená fyzickým nebo právnickým osobám a zajišťuje se za pomoci ručení nemovitostí. Na českém finančním trhu se s australskou hypotékou nemůžete setkávat příliš dlouhou dobu, protože větší podporu získala až v roce 2012 od Hypoteční banky. Ovšem australská hypotéka se rozhodně nedá označit za zbrusu nový produkt, ale jedná se spíše o dobře mířenou reklamní kampaň Hypoteční banky. Největší klady propagované u australské hypotéky se rozhodně nemohou tvářit jako revoluční a objevit se dají i v nabídce dalších bankovních institucí. Z australské hypotéky můžete financovat nemovitost, její rekonstrukci či vybavení. Kombinovat se také dá účelová s neúčelovou hypotékou. Australská hypotéka je nastavená takovým způsobem, že čím větší obnos si zapůjčíte, tím nižší budete mít úrokovou sazbu. Dalším specifickým bodem australské hypotéky je fakt, že se platí menší či žádný poplatek za sjednání hypotéky, což u obyčejné hypotéky běžné není.

Klady australské hypotéky

Australská hypotéka má několik výhod, díky nimž se o tomto produktu dá uvažovat:

zvýhodněný poplatek: Není nutno platit několik tisícovek za vyřízení hypotečního úvěru, jak tomu je u většiny bankovních institucí. Pokud si budete brát hypotéku do 85%, zaplatíte poplatek do tří tisícovek a při hypotečním úvěru do výšky 70% hodnoty zástavy máte vyřízení úplně zadarmo. Délka fixace ovšem v takovém případě musí být na pět roků.

lepší úrokové sazby: Čím větší sumu si v rámci australské hypotéky zapůjčíte, tím nižší bude úroková sazba, která se snižuje s každým zapůjčeným milionem korun.

Zápory australské hypotéky

Určitě musíte přemýšlet i o negativních stránkách australské hypotéky. Je nutné mít v paměti fakt, že se nejedná o žádný extrémně nový finanční produkt, který se může vyplatit úplně všem lidem pod sluncem. Slevy se vzrůstající zapůjčenou částkou sice zní zajímavě, nicméně musíte si dopředu vždycky porovnat, zda poplatky za vedení účtu nepřebijí výši slevy. I přesto se může australská hypotéka vyplatit řadě žadatelů.

Kdo australskou hypotéku poskytuje?

Jak již bylo zmíněno, asi nejvýznamnějším poskytovatelem australské hypotéky u nás je Hypoteční banka. Hypotéku na podobném principu však můžeme objevit i v nabídce dalších bank jako třeba ČSOB či GE Money Bank. Určité výhody poskytuje i řada dalších bank. Každému člověku vyhovují jiné výhody, a proto je nutné při volbě konkrétní hypotéky vzít v úvahu veškeré podstatné aspekty a nelze se rozhodovat pouze na základě zdánlivých kladů. Je mnohem lepší si důkladně vypočítat, kde nejvíc ušetříte.

Hypoteční banka

Jako první na našem trhu s australskou hypotékou přišla Hypoteční banka, což je, jak již název napovídá, společnost s velkou nabídkou různých variant hypotečních úvěrů. Banka vznikla již v roce 1991, ale pod názvem Hypoteční banka vystupuje až od roku 2005. Hypotéky od této společnosti se dají označit za poměrně flexibilní – získat lze hypotéku na rodinný dům, americkou hypotéku, hypotéku na družstevní byt, hypotéku na koupi pozemku, hypotéku na stavbu nebo rekonstrukci a podobně. Kromě toho lze využít i speciální hypotéky – pro absolventy, pro manažery, předhypoteční úvěr nebo třeba hypotéku s bonusem. Kromě toho nabízí Hypoteční banka pestrou škálu služeb – garance úrokové sazby, hypoteční příslib, odhad ceny nemovitosti, hypotéka pro mladé, státní finanční podpora, mimořádná splátka, dálkový přístup do katastru, pojištění majetku a odpovědnosti apod.

ČSOB

 

Československá obchodní banka patří do skupiny belgické banky KBC, která je součástí KBC Group N. V. Je zaměřená na poskytování bankovních produktů a služeb pro fyzické osoby i podnikatele. Jedná se v zásadě o univerzální banku. ČSOB nabízí úvěry na bydlení a zvýhodněnou hypotéku, která se označuje jako hypotéka s bonusem. V rámci toho budete již dopředu vědět, jaký bonus se dá získat při bezproblémovém splácení dlužné částky. V takovém případě dostanete odpustek části výše hypotéky. První půlku bonusu obdržíte již po dvanácti letech splácení a můžete díky tomu dosáhnout na zajímavé splátky. Pokud nesplníte podmínky pro bonus, pak se nemusíte obávat sankcí a nepřijdete ani o část bonus již získaného.