Zonky. Dobrá volba pro úvěr nebo jen další nefér společnost?

Zonkyho půjčka válcuje televizní obrazovky a internetová média. Koncept půjčky, který nám předkládá reklama, je velice jednoduchý. Potřebuji peníze, požadavek vložím na zonky.cz, na mou půjčku se pak skládají lidé poměrnou částkou. Pokud je přesvědčím, že hraji fér a myslím to se splácením vážně a současně se sejde dostatek lidí, aby se složili na můj požadavek, půjčku mám v kapse.

Od reklamy k realitě

Jak ale Zonkyho půjčka funguje v realitě? Reklama není překvapivě daleko od pravdy. Na portálu zonky.cz zadáte během 10 minut online poptávku, nahrajete doklady totožnosti a poslední 3 výpisy z bankovního účtu. Zonky posoudí Vaší bonitu (schopnost splácet úvěr) a přiřadí Vám tzv. rating, jehož škála je od A** (nejméně rizikový klient) až po D (nejvyšší riziko). Podle tohoto ratingu se pak rozhodují samotní investoři (lidé), zda Vám na půjčku přispějí či nikoliv. K ratingu je vázaná i úroková sazba. Při ratingu A** je úrok velmi nízký, 3,99% p.a., při ratingu D pak 19,99% p.a. Pokud jste se svou úrokovou sazbou spokojeni, přichází na řadu podpis smlouvy, který probíhá elektronicky, formou SMS.

Zonkyho rating

Rating

Popis

A**

Daří se vám v práci a její výsledky jsou vidět i navenek. Se splátkou dluhu jste se nikdy nezpozdili ani o den. Půjčujete si výjimečně a máte svoje finance zcela pod kontrolou.

A*

Chcete si půjčit na něco, co vás posune blíž k vašim cílům. A máte to dobře promyšlené. Se splátkou dluhu jste se nikdy nezpozdili ani o den. Půjčujete si výjimečně a máte svoje finance zcela pod kontrolou.

A++

Máte dobrou práci a děláte ji dobře. Půjčujete si relativně pravidelně a svoje závazky vždycky bez problémů splatíte.

A+

Teprve se rozjíždíte, ale máte velké plány. Možná máte zatím nižší příjmy, ale všechno nasvědčuje tomu, že máte velký potenciál.

A

Daří se vám docela dobře. Půjčky už nějaké máte. Při splácení občas zaškobrtnete, ale vždycky to rychle dáte do pořádku.

B

Práce by mohla být lepší a lépe placená, ale je stabilní a děláte ji rádi. Nejrůznějších závazků máte na krku docela dost a někdy dá trochu práce to všechno ustát.

C

Práce by mohla být lepší a lépe placená, ale je stabilní a děláte ji rádi. Závazků máte na krku docela dost a v minulosti občas byly nad vaše síly. Ale nakonec se vám vždycky povedlo je vyrovnat.

D

V minulosti se něco hodně nepovedlo. Ale umíte to vysvětlit a dokážete nás přesvědčit, že to s druhou šancí myslíte opravdu vážně.

 

Váš příběh pomáhá k rozhodnutí investorům

Od tohoto okamžiku zbývá k získání půjčky poslední krok. Tím je napsat krátký příběh o tom, proč nebo na co chcete peníze využít. Příběh, včetně cílové částky je pak po 7 dní vystaven na tržišti půjček a probíhají „námluvy“. Investoři mohou mít dodatečné otázky, na které je vhodné odpovídat, zvyšuje se tím tak Vaše důvěryhodnost. Jakmile se najde dostatek investorů, kteří se na Váš úvěr složí, máte vyhráno a peníze putují na Váš účet.

V reklamě na zonky.cz tak není zmíněná jediná věc a to fakt, že za tuto službu si Zonky účtuje 2% z výše úvěru, u půjčky 100 000 Kč tak zaplatíte poplatek 2 000 Kč.

Kdo stojí za zonky.cz? Je to bezpečné?

Za zonky.cz stojí skupina PPF, mezi jejíž nejznámější aktivity patří například Home Credit, nebo nově Air bank. Koncept zonky.cz pak pro PPF vytvořila skupina Creative Dock, která dlouhodobě přichází v rámci skupiny PPF s inovativními řešeními. Ve světě je pak v rámci půjčování mezi lidmi nejznámější americká společnost lendingclub, která rozpůjčovala více než 15 mld. dolarů. Jedná se tedy o bezpečný a prověřený koncept půjček, který stojí za to vyzkoušet. 

Hodnocení zonky.cz

+ velmi nízké úroky

+ jednoduchý proces žádosti o půjčku

+ minimum dokumentů

+ transparentnost

 

– dlouhá doba vyřízení úvěru

– poplatek za vyřízení úvěru

 

Autor: Milan Strnadel         

www.objektivni.cz