Nebankovní půjčka pro začínající podnikatele

Půjčky pro podnikatele (Osoby Samostatně Výdělečně Činné) nabízí možnost, jak do/financovat firmu z externích zdrojů. Financování nákladů spojených se startem podnikání fyzické i právnické osoby nebo investice do „mladých odvětví“, či doposud nefungujícího předmětu podnikání. Tyto produkty jsou nabízeny jak bankovními, tak i nebankovními institucemi.

Pokud si podnikatel požádá o půjčku u bankovního objektu, musí splnit několik podmínek, aby mu půjčka byla poskytnuta, má mít alespoň dvouletou firemní praxi. Dalšími podmínkami jsou kladné výsledky v daňovém přiznání a žádné závazky vůči státním institucím. Při vyřizování půjčky musí podnikatel osobně do banky. Půjčka se poskytuje jak účelová tak neúčelová.

Ne všichni podnikatelé vyhoví podmínkám bank, ne všichni splní požadované podmínky. Pokud podnikatel nedostane bankovní půjčku, pak jsou pro něj dalším řešením půjčky z nebankovního sektoru. Nevýhodou těchto půjček je, že jsou úročeny vyšší úrokovou mírou a mají také vyšší RPSN než u bankovních institucí. Ale i nebankovní společnosti si kladou jisté podmínky. A to doložení tříměsíční podnikatelské historie. Půjčka je podnikateli poskytnuta i pokud má dle daňového přiznání malý příjem. A společnosti, na rozdíl od bankovních institucí, nabízejí bezúčelové půjčky až do 20leté doby splatnosti.

TYPY PODNIKATELSKÝCH PŮJČEK

PŮJČKA PRO PODNIKATELE

Půjčka je určená pro spol. s r.o., a.s. a FO s obratem do 30 milionů. Banky nebo finanční instituce poskytují podnikatelský úvěr bez nutnosti zajištění. Tyto půjčky jsou nabízeny bezúčelově, tj. nemusíte dokládat záměr, jak chcete peníze využít. Každá žádost se schvaluje individuálně dle bonity klienta. Splatnost úvěru je v rozmezí 1-5 let a výše půjčky se pohybuje do 20 % z obratu firmy. Úroková míra je od cca 9% p.a.

ÚVĚR PRO PODNIKATELE

Je poskytován individuálně, max. však do výše 35.000.000,- Kč. Úvěr je poskytován za určitým účelem. Tento úvěr lze použít na účely financování nákladů spojených se startem podnikání, za účelem investice do „mladých odvětví“, či doposud nefungujícího předmětu podnikání. Dosáhnout vyhovění žádosti u bankovních institucí je velice obtížné. Často banky tyto projekty nepodporují. Na rozdíl od bank jsou nebankovní instituce k takovým podnikatelům vstřícnější. Dá se říct, že produkty, které nabízejí jsou výhradně nastaveny pro ně.

FINANCOVÁNÍ DEVELOPERSKÝCH PROJEKTŮ

Jde o financování developerských projektů. Pokud by jste uvažovali o tom, že své podnikání rozvinete tímto směrem musíte mít svůj záměr podrobně zpracován. Obor podnikání je v této činnosti lukrativní. Výhodu mají společnosti, které mají dvouletou zkušenost a historii v podnikání. V případě dobrého developerského záměru můžou podnikatelé počítat s jeho financováním do 3 mil. EUR!! U velice dobrých developerských záměrů není stanoven horní limit investic, můžeme takovýto projekt financovat celý, bez nutnosti počátečního kapitálu.

KAPITÁLOVÁ INVESTICE

Tato nabídka platí i pro začínající podnikatele. Jde o kapitálový vklad banky nebo společnosti do vašeho podnikání Chcete rozvinout vaše podnikání perspektivním směrem, ale chybí vám na to dostatek peněz?

Pokud máte zajímavý podnikatelský záměr, ale schází vám potřebný kapitál pro jeho realizaci, finanční společnost ho poskytne. Zjednodušeně se dá říci, že vy poskytnete Know- how a druhý subjekt finanční podporu. Stáváte se pak partnery. A společnosti požadují, abyste jim, výměnou za umožnění jejího rozvoje, poskytnul větší část podílu na firmě.

V případě dobrého podnikatelského záměru, máte šanci, že jeho financování bude v objemu od 100 tis. Kč do 10 mil. Kč. U velice dobrých podnikatelských záměrů není stanoven horní limit investic.

Řízení firmy zůstává na autorech projektu, strategická rozhodnutí je nutno přijímat společně s investorem. Společná bude také prosperita z růstu firmy.

ZAJIŠTĚNÍ ÚVĚRU- RUČENÍ NEMOVITOSTÍ

Může se stát, že banka nebo nebankovní instituce bude požadovat oproti poskytnuté půjčce zástavu, záruku její splacení. Bude požadovat, aby za půjčku bylo ručeno nemovitostí, či kombinací nemovitostí na území ČR nebo SR Obecně nemovitosti bez věcných břemen a jiných omezení. Nebo závazkem třetí osoby (bankovní zárukou, ručením, spoludlužník, směnečný aval, apod.). Při ručení nemovitostí je potřeba zřízení zástavního práva k nemovitosti ve prospěch banky nebo společnosti, pojištění zastavené nemovitosti a zástava pojistného plnění ve prospěch banky nebo společnosti. Při neplnění podmínek smlouvy nebo neplacení splátek pak získává poskytovatel půjčky práva k nemovitosti ( může začít nakládat s nemovitostí nebo dokonce i vlastnit ).

BANKOVNÍ PŮJČKY A DOBA SPLÁCENÍ

Výše poskytovaných úvěrů je individuální a závisí také na bance nebo společnosti. Obecně se dá říci, že podnikatelské půjčky můžou disponovat větším kapitálem než půjčky pro fyzické občany (ne OSVČ). Úvěry mohou být poskytovány od minimální výše 1- 300 miliónů Kč do maximální výše 50mil.- 5 miliard Kč, avšak banka nikdy neposkytne částku vyšší než 70 -80 % z hodnoty nemovitosti, ke které je zřízeno zástavní právo.

Splatnost úvěru si může žadatel zvolit libovolně mezi 18 měsíci až 20 lety.

ÚROKY A POPLATKY

Banky nebo instituce požadují poplatky, jejich výše není zanedbatelná, pokud si je přepočítáte podle velikosti půjčených financí:

  • Změna podmínek úvěrového obchodu 3000 Kč (poplatek se hradí při podání žádosti a je nevratný).
  • Poplatek za provedení předčasné splátky 5 % z předčasně splácené jistiny.
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu. (300 – 500 Kč měsíčně, podle výše poskytnutého úvěru).
  • Poplatek za podání žádosti o půjčku a vyřízení žádosti ve výši 1 % z hodnoty úvěru, což je v porovnání s předchozími produkty více.

PODNIKATELSKÉ NEÚČELOVÉ ÚVĚRY V ČR

Tyto půjčky mají maximální dobou splatnosti minimálně 5 let. Abyste však mohli posoudit, který z jednotlivých úvěrů je pro vás nejvýhodnější musíte znát výši úrokové sazby. Vzhledem k tomu, že jsou ovšem hodnoty úrokové míry stanovovány individuálně, zjistíte je pro vaši firmu jedině tak, že se dotážete konkrétní banky.

Seznam několika produktů poskytujících nebankovní společnosti v české republice:

GE Money Bank – Úvěr Universal Business – 20 let, 5 mil. Kč, 300 Kč měsíčně, 0,5 %, min. 3 000 Kč
Úvěr Expres Business – 5 let, 1 mil. Kč, 300 Kč měsíčně, zdarma
Raiffeisenbank – Hypokredit, 10 let, 50 mil. Kč, 200 Kč měsíčně, 1%